Pitate se zbog kojih sve stvari može da se desi da ne prođete tehnički pregled? Pre nego što dođe taj dan pripremite se i pregledajte naš spisak i vidite o čemu sve treba da vodite računa:
- Obavezno je da na tehničkom pregledu imate kod sebe saobraćajnu dozvolu i ličnu kartu!
- Vozilo mora biti čisto, tako da ga obavezno operite pre pregleda.
- Morate imati obe registarske tablice.
- Vozilo ne sme biti udareno, niti previše trulo spolja.
- Teretna vozila treba isprazniti, na pregledu ne smeju biti opterećena nikakvim teretom.
- Spoljašnje prepravke ili ručne izrade na vozilu ne smeju biti vidljive – pod ovim se podrazumeva dodavanje sedišta, kuke, ksenon svetala, pretvaranje teretnog vozila u putničko itd.
- Test kojim možete da proverite ručnu kočnicu: ako ona drži auto u mestu i na najvećoj uzbrdici – onda je ispravna.
- Proverite spoljni retrovizor – ne sme biti oštećeni i ogledalo mora biti čitavo. Kod teretnih vozila ovo važi za oba retrovizora, a za putnička vozila dovoljno je da samo levi retrovizor bude čitav.
- Pneumatici na vozilima ne smeju imati vidljiva oštećenja- gume ne smeju biti ispucale, dubina šare na letnjim mora iznositi minimalno 1,6 mm, a na zimskim 4 mm i sl.). Pored toga, na istoj osovini moraju ležati gume i istih dimenzija i iste vrste (zimske ili letnje).
- Trap treba proveravati na svakih 15.000 do 20.000 pređenih kilometara, ali i posle svake intervencije na njemu ili prilikom zamene amortizera, krajeva spona, kugli i ostalih delova oslanjanja. Trap se može raštelovati i od siline udarca o ivičnjak ili veću rupu. Ukoliko vaše vozilo vuče u stranu, vaše gume se neravnomerno troše ili škripe prilikom skretanja (čak i pri malim brzinama) onda je vreme za reglažu.
- Ukoliko imate reklamu na vozilu vodite računa o tome da ona ne sme biti prelepljena preko stakla na bočnom i zadnjem delu vozila. Ako imate reflektujuću reklamu na njoj je dozvoljeno da piše samo naziv firme.
- Metlice za brisače moraju biti prisutne kako na prednjem, tako i na zadnjem staklu.
- Krovni nosač ne sme biti prisutan prilikom tehničkog pregleda, ne zaboravite da ga skinete.
- Ukoliko imate kuku za vuču, morate imati i atest (čak i onda kada imate vučni uređaj sa homologacijom i žigom proizvođača!) Takođe, morate demontirati priključak (kuglu) kada je u pitanju rastavni uređaj za vuču (kada ne vučete drugo vozilo kugla mora biti demontirana – i na pregledu, i u saobraćaju).
- Displej na odometru treba da bude čitljiv i bez oštećenja.
- Farovi, svetla za maglu i stop-svetla takođe moraju biti čitavi. Takođe, ako ste naknadno ugradili ksenon svetla, to se računa u prepravku i zahteva atest na tehničkom pregledu.
17. Sva vozila koja su prepravljena iz teretnog u putničko moraju posedovati atest! - Stakla moraju biti neoštećena i ne smeju biti zatamljena – osim ako imaju atest.
Identifikaciona pločica ne sme biti izbledela niti oštećena. To je manja plastična ili metalna pločica na kojoj se nalaze osnovni podaci o vozilu, kao što su broj šasije, najveća dozvoljena masa i sl. i koja se uglavnom nalazi ispod haube, a ponekad i u kabini na desnom stubu. Ako je pločica oštećena, moraćete da idete kod ovlašćenog predstavnika po novu pločicu.- Broj motora ili šasije mora biti čitljiv, u suprotnom kontrolor koji vrši tehnički pregled u obavezi je da o tome obavest MUP.
- Obavezna oprema koju morate imati u vozilu: rezervni točak, sigurnosni trougao, reflektujući prsluk, uže ili poluga za vuču, komplet prve pomoći, evropski izveštaj, aparat za gašenje požara, zaštitna kaciga za mopede, motocikle, tricikle i četvorocikle, ali i zimska oprema u periodu od 1. novembra do 1. aprila (zimske gume na svim točkovima i lanci na najmanje 2 pogonska točka).
Da li ispunjavate zadate kriterijume?
Uvek se dobro informišite i obezbedite na vreme, jer tako štedite i vreme i novac.
AC Jana je tu za vas svakog radnog dana od 09h do 17h i subotom od 09h do 14h. Dođite i uverite se u to šta znače kvalitet i profesionalnost.